Stabilometrická plošina


Já o špatné chůzi vím své. Jednu operaci páteře mám za sebou a do druhé se nehrnu. Kdybych necvičil, tak bych možná už nechodil - a na Stabilometrickou plošinu se upřímně těším. Hned se tam na analýzu přihlásím a dámy mi snad poradí, jak a co cvičit cíleně a tím pádem efektivněji!

Kvido Štěpánek

Nadační fond S námi je tu lépe! chce rozhýbat pacienty rehabilitace

Vážení sponzoři a přátelé nemocnice,

rádi bychom Vás informovali o novinkách v nadačním fondu S námi je tu lépe!, který si stanovil cíl zlepšovat úroveň poskytované péče prostřednictvím nového vybavení Orlickoústecké nemocnice.

V roce 2017 jsme se zaměřili na projekt s názvem „Od dřevěného stetoskopu po fetální monitor STAN“. Na podzim se nám díky podpoře měst, obcí, významných firem i menších sponzorů z okolí města podařilo získat potřebné prostředky pro nákup fetálního monitoru, který začne začátkem roku 2018 dohlížet na děti v nemocnici. Ať už jste finančně přispěli právě na tento projekt či některý z předchozích, nebo se zajímáte o činnost fondu, děkujeme Vám za podporu.

Nastal čas zaměřit se na další projekt, který pomůže našim pacientům z řad občanů, zaměstnanců, rodinných příslušníků, dětí i seniorů, tentokrát s jejich pohybovými obtížemi. Rádi bychom proto s Vaší pomocí pořídili stabilometrickou plošinu na rehabilitační oddělení. Více o projektu „Efektivní rehabilitace hrou pro děti i dospělé“ najdete v přiloženém materiálu.

Dovolujeme si Vás v této souvislosti požádat o zvážení možnosti finančního příspěvku na tento nový projekt nadačního fondu a věříme, že společnými silami opět dokážeme pomoci tam, kde je to potřeba.

Děkujeme Vám.

Ing. Kvido ŠtěpánekMUDr. Tomáš Julínek, MBA
předseda správní radyředitel Orlickoústecké, Litomyšlské
Nadačního fondu s námi je tu lépea Svitavské nemocnice


Pro rok 2018 byl vyhlášen nový projekt na nákup stabilometrické plošiny, která bude pomáhat při rehabilitaci pacientů. Využití virtuální reality v rehabilitační péči je moderní směr, který zvyšuje efektivitu terapie a motivuje pacienty ke cvičení.

Na podzim letošního roku se nadaci podařilo vybrat cílovou částku 1 320 000,- Kč, která byla určena na nákup fetálního monitoru. Ten začne dohlížet na děti už od ledna 2018. Prostředky získané v rámci nového projektu budou určeny na nákup stabilometrické plošiny, která je jednou z řady moderních interaktivních rehabilitačních pomůcek.

„Rozhodli jsme se nákup stabilometrické plošiny zařadit mezi naše projekty, protože její přínos vnímáme jako krok správným směrem. Lidé by se měli starat o své zdraví a aktivně cvičit. Lze jistě využívat i jiné fyzioterapeutické metody- měkké a mobilizační techniky, elektroléčbu, cvičební pomůcky, léky na uvolnění a bolest, nemusí to ale vždy řešit samotný problém, a proto se pak pacienti třeba do ordinací lékařů vracejí“, objasňuje význam nového projektu předseda správní rady nadačního fondu S námi je tu lépe! Kvido Štěpánek.

Pomocí celého systému, který zahrnuje kromě stabilometrické plošiny se senzory tlaku a madly také stojan s diagnostickým počítačem pro terapeuta a uživatelským displejem pro vizuální zpětnou vazbu , je možné zaznamenat každou změnu těžiště pacienta a rozložení jeho váhy mezi pravou a levou dolní končetinou. Prostřednictvím elektronického systému jsou změny předávány do počítačového softwaru, kde jsou ihned vyhodnocovány. „Součástí přístroje je i biofeedback, který umožňuje sledovat provedený pohyb v reálném čase na monitoru. Jakákoliv změna těžiště je zachycena pomocí senzorů plošiny a převedena do formy grafického bodu, případně postavy nebo předmětu na monitor. Prostřednictvím interaktivních her motivuje pacienta provést pohyb znovu a správně. To se ukazuje jako velmi významné u všech skupin pacientů, především pak u dětí, pro které je tento způsob cvičení daleko zábavnější. Ty navštěvují naši ambulanci především s obtížemi způsobenými vadným držením těla, po úrazech, s diagnózou centrální koordinační poruchy či s neurologickým deficitem. Při jakékoliv rehabilitaci je významným faktorem úspěchu spolupráce pacienta, takže všechny prostředky, které pomohou k jeho motivaci, jsou vítané“, doplňuje k funkci stabilometrické plošiny fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Orlickoústecké nemocnice Petra Novotná.

Fyzioterapeuti dovedou díky přístroji lépe zhodnotit balanční deficit pacienta a mohou se zaměřit na přesně cílenou terapii. Plošina slouží zejména pro rehabilitaci neurologických a ortopedických pacientů, najde své uplatnění i ve sportovní medicíně. Poruchy rovnováhy se mohou objevit například po poranění hlavy, mozkové mrtvici, u pacientů s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou a s dalšími dysfunkcemi v pohybovém aparátu. Cvičení na plošině urychluje zotavení a návrat pacienta do života nejen po zlomeninách, ale umožňuje i terapii pacientů po amputaci dolní končetiny.

Celý systém funguje na základě vyhodnocení statických a dynamických parametrů při udržování rovnováhy na stabilním i labilním povrchu. Cvičení na přístroji lze pak na základě zjištěných údajů přizpůsobit podle potřeb daného pacienta. Cílem je stimulovat muskuloskeletální a nervový systém, které jsou mimo jiné zodpovědné za kontrolu rovnováhy. Využívání stabilometrické plošiny při rehabilitaci přináší zlepšení stability, nácvik správného držení těla a zlepšuje nervosvalovou koordinaci x. Primářka rehabilitačního oddělení Radmila Dědková doplňuje, že plošinu lze využít pro efektivnější léčbu většiny pacientů: „Uplatnění stabilometrické plošiny najdeme u 95 % našich ambulantních pacientů. Domnívám se, že kdybychom na ni postavili všechny naše pacienty, tak u převážné většiny z nich zjistíme určitý stupeň poruchy posturální stabilizace. To se u běžně zdravé populace často projevuje bolestmi zad, hlavy, dolních končetin a dalšími nespecifickými potížemi, vycházejícími z pohybového aparátu. Cílená terapie na stabilometrické plošině s biofeedbackem pak pomůže rychleji a efektivněji vyřešit jejich zdravotní problém a případně je zbavit užívaných analgetik. Je to nová možnost v léčbě, kterou můžeme jen těžko nahradit jinými standardními postupy.“

Ředitel Orlickoústecké nemocnice Tomáš Julínek doplňuje, že pozitivní vliv bude mít využívání přístroje i na samotnou práci fyzioterapeutek: „Stabilometrická plošina je přínosná pro pacienty a jejich rehabilitaci jako takovou, ale je i efektivní pro nás jako zdravotníky. Cvičení s pomocí plošiny je účinnější a zkracuje se díky němu celková doba rehabilitace pacienta, tzn. může se dříve naplno věnovat své práci a koníčkům. Na druhé straně jsou naši fyzioterapeuti obecně velmi vytížení, protože dnešní způsob života přivádí pacienty do ambulance rehabilitace stále častěji. A tak každý nástroj, který přispěje k zefektivnění jejich práce je přínosný. Navíc se dá předpokládat, že takto edukovaný pacient se nebude opakovaně na rehabilitaci vracet.“

Stabilometrická plošina


Dokumenty:


« Zpět na předchozí stránku