Učíme rodiče křísit


Učíme rodiče křísit už 10 let! – A budeme pokračovat!!!

V roce 2008 potkal krátce po sobě dvě rodiny v našem regionu tzv syndrom náhlého úmrtí dítěte (SNUK) – malí kojenci zemřeli doma náhle a nečekaně „z plného zdraví“. V obou případech se rodina pokusila o laickou resuscitaci- bohužel, neúspěšně. Příchod profesionálů po 12 respektive 20 minutách už nemohl tragédii odvrátit. Tragická událost námi – dětskými lékaři-otřásla. Došlo nám v plné nahotě, že nestačí mít doma v postýlce elektronickou „chůvičku“- apnoe monitor. Spoléhat na rychlý příjezd záchranky není v takové situaci řešení- obvykle to erzeta nemůže stihnout včas. Času je příliš málo – sotva pár minut- a jedinou šanci skýtá účinná laická resuscitace. Tu je ale třeba nacvičit – ne jen teoreticky, ale vyzkoušet si ji i v praxi.

Sehnali jsme 4 sofistikované modely tzv „modrajících miminek“ od firmy Gaumard a od poloviny roku 2008 se každý týden konají kurzy resuscitace. V nich si rodiče očekávající narození miminka i další zájemci vyzkoušejí, jak poskytnout první pomoc- umělé dýchání a srdeční masáž – v případě, že dítě nedýchá nebo u něj dojde k zástavě srdeční akce. Maminky bývají na kurzu ve stresu- ale rychle z nich opadne, když jim vysvětlíme, že praktická zkušenost nabytá nácvikem s modelem se jim v životě může hodit ve chvíli, kdy to nejméně čekají. Nepřejeme nikomu, aby se ocitl v situaci, kdy na jeho rychlé a správné reakci a zdatnosti bude záviset život někoho blízkého, tím méně dítěte- ale když taková situace nastane, je pozdě začít studovat, co má člověk dělat. Pak se zkušenost s modrajícím miminkem může nesmírně hodit. Na kurzech rodič pochopí, že resuscitace není složitá a hlavní je, nebát se a vědět, co je základem pro záchranu života. Za více než deset let, během kterých kurzy pořádáme, jimi prošlo na 6 tisíc rodičů.

Čtyři modely miminek, které používáme od samého začátku, už jsou obnošené a navzdory opakovaným opravám a transplantacím orgánů, kvůli kterým musí vždy putovat přes moře, už dosluhují. Potřebujeme modely nové. I dnes- po dvanácti letech od začátku- totiž, bohužel, platí, že první pomoc umí poskytnout maximálně každý sedmý nebo osmý občan (dle výsledků dotazníků se hodnoty pohybují od 12 do 17 procent) a každý rok se setkáváme mezi rodiči s lidmi, kteří přiznávají, že se ocitli v situaci, kdy měli poskytnout první pomoc a nevěděli, jak na to. Základy resuscitace by měl mít každý z nás- nejlépe už ze školních lavic. Na účelnosti a přínosu prakticky zaměřeného kurzu se shodují bez výjimky všichni účastníci. Kurzy resuscitace se konají v seminární místnosti dětského oddělení, trvají 90-120 minut a jsou zajištěny 1-2 pediatry a 2 dětskými sestrami. Všichni vykonávají tuto činnost dobrovolně, z vlastní iniciativy a bez nároku na odměnu.

Nadace Orlickoústecké nemocnice „S námi se tu žije lépe“ přesně vystihuje smysl naší činnosti – pomáhat zlepšit naše životy. Dnes už víme, že díky Nadaci a laskavým dárcům, kteří přispěli na „nová, zdravá a ještě chytřejší“ resuscitační miminka, budeme moci v naší činnosti pokračovat nadále.

Učíme rodiče křísit

Všem, kteří se o to zasloužili, patří náš upřímný dík.

Kolektiv lékařů a sester dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice.

Primář MUDr. Luděk Ryba

Primář MUDr. Luděk Ryba



« Zpět na předchozí stránku